piątek, 10 stycznia 2014

W poszukiwaniu fanpage'a PSS Społem, czyli bardzo zawiła historia o marce

Pewnego pięknego dnia robiłam zakupy w PSS Społem na Sienkiewicza w Tęczy. Zauważyłam tam papryczki, więc zrobiłam zdjęcie i wstawiłam na fanpage'a firmowego PaPRyczki i rozpętała się dyskusja, gdyż post był zaczepką dla marki. Ale jak marka ma go dostrzeć jak u nich zamieszanie jak na wojnie. Nie wiadomo które społem, jakie społem, które prawdziwe, które ogólne które spółdzielcze. Jedna wielka masakra. Przestudiujmy to:

Wchodząc na stronę ogólnopolską Społem, której odnalezienie w google zajęło mi trochę czasu mamy pierwszy podział na prawą i lewą stronę.

Wybierając lewą wyskakuje podstrona Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców Społem (cokolwiek to znaczy:) Treść: głównie o spółdzielni.

Tam też możemy znaleźć ikonkę fanpage'a KZRSS, który troszkę zalatuje PRL-em, ale to chyba normalne jeśli prowadzi go ktoś kto pracuje tam z pokolenia na pokolenie od 1869 roku ;)
Liczba 171 fanów powala na kolana, ale to u nich standard jak zobaczycie później. Na fanpage'u podają odnośnik do strony ogólnej zamiast do swojej strony KZRSS, co według mnie jest dużym błędem.

To by było na tyle, jeśli chodzi o lewicę strony, przejdźmy do prawicy:
Po wciśnięciu prawicy "Sieć Społem" każą nam wybrać województwo. Zaznaczam, że nie ma tu ikonki facebook-a ani żadnego innego portalu społecznościowego.

Jako rodowita Kielczanka wciskam województwo świętokrzyskie i co? Tu również nie ma odnośnika do portali, ale jest znów podział na prawą i lewą stronę, gdzie mamy wypisane placówki.
Po lewicy to spółdzielnie zrzeszone w tym o czym mówiłam wyżej, czego nie potrafię powtórzyć, w skrócie KZRSS. Wnioskuję, że to te lepsze. Wciskam Kielce ul. Św. Leonarda. Strona całkiem niezła, łatwa w nawigacji, spójna kolorystycznie, choć mogłoby być lepiej. Na stronie głównej zjeżdżając na dół znajduję ikonkę fanpage'a Społem PSS Kielce! - 182 fanów, to i tak lepiej niż ogólnopolskie KZRSS. I tu link do strony kieruje faktycznie na ich stronę lokalną, a nie na stronę ogólnopolską, chwała Bogu :) Ciekawostka: rok założenia spółdzielni 1919, a data założenia fanpage'a grudzień 2013. Świeży, ale całkiem w porządku aktualizowany, jakieś konkursy, grafiki, nowości, jak na sklepy spozywcze, to i tak moim zdaniem znośnie. Według mnie robi to zewnętrzna firma, która zajęła się stroną, choć to tylko moje przypuszczenia. 

Teraz przyszła pora na prawą stronę. Tu wciskam ul. Mielczarskiego i pojawia się coś.  Jedna uwaga do strony: Zakładka Press room nie służy do wstawiania zapytań ofertowych, bo to chyba dziennikarzy nie interesuje, ale to taka mała dygresyjka z mojej strony.
Wracając do portali różnego rodzaju, to na tej stronie istny szał! Zjeżdżając na dół mamy:
- fanpage'a choć Majonezu Kieleckiego, na którym jest również musztarda (po obiedzie ;). Ale niech im będzie z tą nazwą, bardziej przyciągające niż PSS Społem Kielce :) Tym bardziej, że liczba fanów to 22040 :O A tak serio nie ma się do czego przyczepić, naprawdę! Ciekawostka: Rok założenia spółdzielni jak wynika z fanpage'a 1959, a założenia facebook-a 2009, więc podsumowując porządny fanpage z tradycją :)

Ale to nie wszystko. Tu doznałam totalnego zaskoczenia. Poza fanpage'm znalazłam jeszcze na stronie:
- profil na nk.pl również Majonezu Kieleckiego, gdzie podany jest wiek: 55 lat - staruszek, płeć: mężczyzna i numer telefonu. Fajnie, można zadzwonić do majonezu ;) I najlepsze pseudonim: wzorowy, hehe. No comment! Tu ostatni wpis w 2011 roku, więc śmierć naturalna widzę.
- BLOG! Totalny szok! Szkoda, że nie pomyśleli o wykupieniu domeny nie wordpressowskiej i trochę lepszej stronie graficznej, ale to i tak, że jest coś takiego jak blog Pani Kieleckiej. A raczej było, bo ostatni wpis jest z 2010 roku, szkoda!
- oraz kanał na youtubie Majonez Kielecki - 37 subskrypcji. Tu podane się przykłady potraw z wykorzystaniem majonezu, co wydaje się bardzo dobrym krokiem. Ale tu też martwica, bo ostatni wpis jest ze stycznia 2013 roku. Co ciekawe jest tu odnośnik do strony internetowej, ale nie społem, na której znalazłam wcześniej, ale do http://www.majonez.pl Więc tu już się zakręciłam jak słoik (majonezu). 

Poza tym wszystkim istnieje jeszcze jedna strona kampanii "Społem znaczy razem" kierująca na fanpage KZRSS, czyli tej pierwszej strony dziś opisanej. Tu dużo o "programie lojalnościowym społeczności spółdzielców" cokolwiek to znaczy. Co ciekawe widzę tu aplikację na Androida, nie ma linku, ale jest informacja, że w sklepie play można ja nabyć pod nazwą Społem. Chyba nie mam już siły dziś tego sprawdzać, Wy zaryzykujcie.

A więc podsumowując dużo tego, może za dużo. Może wypadałoby zmniejszyć liczbę stron, portali, odnośników itp. i zrobić je porządnie. Tym bardziej, że jeżeli chodzi o fanpage Majonezu Kieleckiego, to jest dość fajnie rozwijający się i doskonały do budowania kontaktu z klientami, więc resztę można pokasować i nie pokazywać, że jest na nich NIC.
Jeżeli chodzi o ogólnopolskie strony i portale to mam tylko jedno pytanie: ogarniacie? Bo ja nie za bardzo. Związek związków, spółdzielnia taka i taka, ehh. Zero spójności. Finalnie nie wiem, który fanpage jest właściwy, więc poszukiwania zakończone klapą.
Także ten, na koniec kilka wymyślonych na spontanie prześmiewczych zdań autorstwa mojego i Gosi P.:

Tylko Chuck Norris potrafi znaleźć prawdziwego fanpage'a Społem.
Twoja stara maluje ręcznie plakaty w Społem.
Gdyby Społem miało sklep internetowy, to na wejściu byłaby anmacja drzwi automatycznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz